10 lat Polskiej Sieci Bolidowej

dr hab. Arkadiusz Olech, CAMK Warszawa

Polska Sieć Bolidowa powstała w 2004 roku jest dzisiaj głównym projektem realizowanym przez Pracownię Komet i Meteorów. Obecnie działa 20 stacji, w których znajduje się 50 kamer wideo i dwa cyfrowe aparaty fotograficzne. W każdym roku sieć rejestruje około 40 tysięcy meteorów, a dla ponad 6000 z nich udaje się dokładnie wyznaczyć trajektorię w atmosferzę i orbitę. Jedno lub dwa zjwiska rocznie są na tyle jasne, że dają spore szanse na spadek meteorytu.

W swoim referacie przedstawię historię sieci, omówię jej obecny status, a także przedstawie najciekawsze wyniki związane z trzema bardzo jasnymi bolidami obserwowanymi w ostatnich latach.

27.01.2014 - 11:15