Architektura orbitalna układu planetarnego HR 8799

Jedyny w swoim rodzaju układ planetarny HR 8799 został odkryty metodą obrazowania (ang. imaging) w 2008 roku przez grupę C. Marois (Kanada). System zawiera co najmniej 4 masywne planety lub brązowe karły na orbitach w skali 100~AU. Wyznaczenie tych orbit utrudnia wąskie okno obserwacyjne, obejmujące ledwie 20% najkrótszego okresu planety HR8799e oraz destabilizujące system oddziaływania wzajemne planet, spowodowane silnymi rezonansami orbitalnymi (głównie 2:1). W tym celu opracowaliśmy nową metodę wyznaczenia warunku początkowego, która wykorzystuje efekt migracji planetarnej. Obserwacje astrometryczne HR 8799 i masy planet zgodne z modelami chłodzenia opisuje najlepiej potrójny rezonans Laplace'a 1:2:4:8 lub łańcuchy rezonansowe typu 1:2:4:8:16, 1:3:6:12:24 w układzie z poszukiwaną, ale jeszcze niepotwierdzoną, piątą planetą. Wyniki te implikują strukturę dysków pyłowych, których emisja jest od dawna obserwowana, a także wskazują na prawdopodobny mechanizm uformowania planet.

28.10.2013 - 11:15