Aktualności (Styczeń 2018)

"Astronarium" z nagrodą za popularyzację

astronarium.jpg

Realizowany przy wsparciu UMK program „Astronarium” otrzymał prestiżową nagrodę „Popularyzator Nauki 2017” przyznawaną przez Polską Agencję Prasową oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Pogoda kosmiczna (SWE)

prof. Paweł Rudawy, IA UWr

Streszczenie:

Projekt CREME - Comprehensive Research with Echelles on the Most interesting Eclipsing binaries

dr Krzysztof Hełminiak z CAMK Toruń

Streszczenie:
Projekt CREME jest dużym obserwacyjnym przeglądem rozdzielonych zaćmieniowych układów podwójnych za pomocą spektrografów wysokiej rozdzielczości. Celem projektu jest wyznaczenie dla kilkuset obiektów jak najbardziej kompletnego zestawu precyzyjnych parametrów gwiazdowych, w tym mas, promieni, jasności, temperatur efektywnych czy metaliczności.