Centrum Astronomii
Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, Uniwersytet Mikołaja Kopernika

Aktualności (Wrzesień 2014)

Precyzyjne wyznaczenia odległości do wybranych galaktyk Grupy Lokalnej

mgr Marek Górski

Wyznaczenia odległości należą do najważniejszych, a jednocześnie najtrudniejszych pomiarów astronomicznych. Pozwalają określić strukturę Wszechświata, skalę energetyczną zjawisk astrofizycznych oraz wartości stałych fizycznych – w szczególności stałej Hubble’a.

Konferencja Młodych Astronomów ICYA

W dniach 20-23 września na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej odbywać się będzie Międzynarodowa Konferencja Młodych Astronomów (International Conference of Young Astronomers - ICYA). Około 70 osób zgłosiło chęć uczestnictwa. Szczegółowy plan konferencji jest dostępny na stronie internetowej: http://www.icya.pl/
22 września uczestnicy Konferencji przyjadą z wizytą do Centrum Astronomii UMK w Piwnicach. Planowany przebieg wizyty:
- 9:30-10:30 - wykład (invited lecture)
- 10:30-11:30 - sesja

YERAC 2014

W dniach 8-12 września 2014 Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej gościł uczestników 44. Konferencji Młodych Radioastronomów - Young European Radio Astronomers Conference (YERAC). Spotkanie ma na celu integrację młodych radioastronomów pracujących w europejskich instytutach, obserwatoriach, laboratoriach oraz uniwersytetach poprzez możliwość współpracy międzynarodowej (jak zapisano w “Conception of YERAC” - Harry van der Laan). Wcześniejsze edycje Konferencji odbywały się w Polsce kolejno w 1976 i 1987 roku w Toruniu oraz w 1997 roku w Krakowie.