Centrum Astronomii
Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, Uniwersytet Mikołaja Kopernika

Aktualności (Maj 2015)

Astronomia "zawsze na fali"!

Wśród zdjęć prezentowanych na wystawie plenerowej "UMK w obrazach" (I części pt. "Mocne karty UMK. Wiedza, która odkrywa przyszłość") znalazła się "karta" Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej. Zdjęcie przedstawia ultra stabilny rezonator będący "sercem" optycznego zegara atomowego. W centralnej części zaprezentowana zaś jest mapa emisji maserowej metanolu na 5 cm w kierunku obszaru narodzin masywnych gwiazd G23.657-0.127 otrzymana przy użyciu Europejskiej Sieci VLBI.

Kinematyczny efekt backreaction w kosmologicznych symulacjach N-body

Kosmologiczne symulacjie N-body to podstawowy sposób na modelowanie wielkoskalowej struktury Wszechświata. Oparte są one o standardowy model kosmologii LCDM, który bazuje na równaniach Friedmanna - jednorodnym rozwiązaniu równań Einsteina. Powszechnie uważa się, choć nie jest to w pełni wykazane, że Newtonowska grawitacja, której równania używa się w symulacjach, jest bardzo dobrym przybliżeniem jednorodnych równań OTW (tj. metryka FLRW). Jednak nie znane jest jeszcze jak duży wpływ mają niejednorodności na jednorodną metrykę FLRW - tzw. efekt Backreaction.

Warsztaty Astronomiczne w Centrum Astronomii

imgp3345.jpg

W dniach od 17 do 22 maja 2015 r. w Centrum Astronomii UMK odbyły się coroczne Warsztaty Astronomiczne dla stypendystów Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci (http://fundusz.org/). W bieżącym roku na zajęcia warsztatowe zakwalifikowało się 14 osób. Zajęcia teoretyczne i praktyczne prowadzili doktoranci oraz pracownicy Centrum Astronomii.

Optyczne zegary atomowe. Przyszły standard czasu.

dr hab. Michał Zawada

W ramach wykładu przedstawię, jak obecnie na świecie realizowana jest skala czasu. Obecne atomowe wzorce częstotliwości uczestniczące w realizacji skali czasu osiągnęły już swoje fizyczne limity. Nowa generacja wzorców atomowych, bazująca na przejściach optycznych, a nie tak dotychczas mikrofalowych, jest powoli przymierzana do zastąpienia obecnych głównych wzorców częstotliwości. W szczególności przedstawię system dwóch niezależnych optycznych strontowych zegarów atomowych na sieci optycznej działających w Krajowym Laboratorium FAMO.

Światowy Dzień Kosmosu

1.jpg

21 maja obchodzimy Światowy Dzień Kosmosu. Ekipa TVN przyjechała z wizytą do Centrum Astronomii. Widzowie tej stacji telewizyjnej mogli poznać najświeższe informacje dotyczące pogody kręcone tuż przy radioteleskopie RT-4.

Syreny w Centrum Astronomii

syreny02.jpgsyreny01.jpg
16 maja Centrum Astronomii gościło niezwykłych ludzi, których cechą wspólną jest zamiłowanie do samochodów marki Syrena - symbolu polskiej motoryzacji. Zwiedzanie Obserwatorium zorganizowała Fundacja Aleksandra Jabłońskiego: http://www.faj.org.pl/

Planeta, która przeżyje swoją gwiazdę.

hd_95127_v2.gif

Kierowany przez Andrzeja Niedzielskiego i Aleksandra Wolszczana zespół astronomów donosi o odkryciu kolejnych trzech układów planetarnych. W jednym z nich znajduje się planeta, która ,,przeżyje’’ swoją gwiazdę.

Czerwony olbrzym BD+49 828 posiada towarzysza o minimalnej masie 1.6 MJ krążącego na nieco wydłużonej orbicie w odległości 4.2 j.a. od gwiazdy.

Jet launching and hadronic processes in blazars

prof. dr hab. Andrzej Zdziarski

The first part will be devoted to testing the model of jet launching utilizing the energy of black-hole rotation from magnetically arrested discs. This can be done by measuring magnetic fields in jets, in particular using the radio core shift, which is a dependence of the position of a radio core on frequency. A new variant of this method is presented. Application of it to luminous blazars implies that the jet opening angles are much smaller than the canonical value of 1/Gamma_jet.

Vitelo – najsłynniejszy Sarmata Średniowiecza

dr hab. Andrzej Strobel, prof. UMK

Polak Witelo, jeden z najsłynniejszych uczonych XIII wiecznej Europy był prekursorem powstania nauki nowożytnej. Jego dzieła wykładano m.in. na uniwersytetach w Oksfordzie i Cambridge. Korzystali z nich Kopernik i Kepler.
Działalność i uznanie jakim cieszył się u współczesnych stanowi dobitny dowód istotnego wkładu Polski do rozwoju intelektualnego Europy, od początku tego rozwoju. Referat przybliża osobę i działalność tej niezwykłej w polskiej historii postaci.